Monitor do 500 zł

Monitor do 500 zł, o ile tylko potraktujemy jego wybór z należytą starannością, może się cechować całkiem dobrymi parametrami, a także być wytrzymały, bezawaryjny i zapewniać wysoką jakość obrazu. Dobry monitor do 500 zł to sprzęt uniwersalny, znajdujący różne zastosowania w domu lub w biurze.

Nasz poradnik podpowiada Wam, jak znaleźć idealny sprzęt dla siebie i jaki monitor do 500 zł jest najlepszy oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Monitor do 500 zł Ranking
Jaki Monitor do 500 zł?
Ranking najlepszych >>>

Jaki monitor do 500 zł wybrać i kupić?

Najlepsze monitory do 500 zł sprawdzą się nie tylko do przeglądania Internetu, prac biurowych, obsługi prostych programów czy nauki, ale także do gier lub oglądania filmów. Zastosowania sprzętu zależą w dużej mierze od parametrów, na które musimy zwrócić uwagę.

Do najważniejszych należą:

  • Wielkość ekranu,
  • Typ matrycy,
  • Rozdzielczość,
  • Częstotliwość odświeżania,
  • Czas reakcji,
  • Dodatkowe funkcje.
Monitor do 500 zł
Monitor do 500 zł / Jaki wybrać? Gdzie kupić najlepszy monitor do 500 zł? Opinie i ranking

Wielkość ekranu monitora do 500 zł

Szukając monitora do 500 zł, musimy się zastanowić, jakiej wielkości ekranu oczekujemy od swojego sprzętu. Małe monitory, mające poniżej 20 cali przekątnej, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie mamy miejsca na ustawienie większego sprzętu, a jednocześnie nie potrzebujemy większej powierzchni do wygodnej pracy.

Trzeba jednak przyznać, że dobry monitor do 500 zł o dużej przekątnej, sięgającej nawet 24 cali, zapewniają ogromny komfort, gdyż wszystko na ekranie jest widoczne wyraźnie i bez najmniejszego problemu obsługujemy na nich kilka programów jednocześnie.

Zobacz także jak wybrać najlepszy monitor 144Hz do 500 zł.

Typ matrycy w monitorze do 500 zł

Na jakość wyświetlania obrazu przez dobry monitor do 500 zł typ matrycy wpływa w bardzo dużym zakresie. Musimy się zastanowić, na czym najbardziej nam zależy, i wybrać spośród trzech podstawowych możliwości:

  1. TN – nieźle sobie radzą z odwzorowaniem kolorów, nie przyczyniają się do tworzenia efektu smużenia, cechują się bardzo krótkim czasem reakcji;
  2. IPS – mają dłuższy czas reakcji, ale za to oferują świetną jakość obrazu i szerokie kąty widzenia (ulepszona wersja to S-IPS lub PLS);
  3. VA – stanowią kompromis między powyższymi, cechując się stosunkowo krótkim czasem reakcji, a także dobrej jakości obrazem i przy tym niewygórowaną ceną (modyfikacje wprowadzające ulepszenia to MVA, PVA, AMVA, AHVA).

Rozdzielczość monitora do 500 zł

Zanim przejdziemy do rozdzielczości, warto wspomnieć, że dobry monitor do 500 zł może występować w różnych wariantach, jeśli chodzi o proporcje obrazu. Obecnie najpopularniejsze są ekrany panoramiczne 16:9 lub 16:10, które sprawdzają się do oglądania filmów, grania w gry, ale także innych czynności. Mimo to, do biura wciąż wybiera się monitory 5:4.

Jeśli chodzi o rozdzielczość obrazu monitora do 500 zł, to najlepszą jakość i dużą szczegółowość zapewnia Full HD, wyświetlające 1920 pikseli na 1080 pikseli. Na rynku znajdziemy także monitory HD+, oferujące 1600 na 900 pikseli, oraz HDTV, gdzie dłuższa krawędź, zależnie od proporcji, ma od 1280 do 1440 pikseli.

Jeśli mamy taką możliwość, warto celować w jak największą rozdzielczość, która wyróżnia najlepsze monitory do 500 zł.

Jaki Monitor do 500 zł
Jaki Monitor do 500 zł wybrać? Ranking i opinie

Częstotliwość odświeżania w monitorze do 500 zł

Czym jest częstotliwość odświeżania? To parametr, który podaje się w Herzach (Hz), określający, jak często w ciągu sekundy dochodzi do odświeżenia obrazu. Im jest ona wyższa, tym lepiej nasze oko odbiera ruch i jesteśmy w stanie dostrzec subtelne różnice oraz zmianę w znacznie krótszym czasie.

Częstotliwość odświeżania obrazu w monitorze do 500 zł ma największe znaczenie dla graczy, którzy dzięki temu skracają swój czas reakcji, na przykład w zręcznościówkach. W zakładanym przez nas budżecie możemy oczekiwać 75, maksymalnie 100 Hz, co odpowiada 75 (100) klatkom na sekundę, możliwym do wyświetlenia.

Jak wybrać najlepszy monitor gamingowy do 600 zł?

Czas reakcji monitora do 500 zł

To kolejny parametr, który podczas zakupu biorą pod uwagę przede wszystkim gracze. Najlepsze monitory do 500 zł wyróżniają się czasem reakcji (czyli okienkiem czasowym od wykonania przez nas na przykład ruchu myszką do pojawienia się efektu na ekranie) poniżej 1 milisekundy. Przeciętnie wartość ta mieści się w przedziale od 5 do 8 milisekund.

Dodatkowe funkcje w monitorze do 500 zł

Monitor do 500 zł, mimo że jest raczej budżetowym sprzętem, wciąż może się wyróżniać dodatkowymi funkcjami, które usprawniają lub rozszerzają możliwości korzystania z niego. Należy do nich na przykład obecność złączy USB, HDMI, VGA, DVI, Display Port, które dają nam największą możliwość podłączenia ich do komputera lub konsoli.

Inne przydatne funkcje najlepszych monitorów do 500 zł to PIVOT, czyli możliwość odwrócenia ekranu do pionu, a także VESA, pozwalająca na montaż na ścianie. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem sporą przestrzeń na biurku.

Przydatne bywają także wbudowane głośniki w dobrych monitorach do 500 zł. Co prawda, jakość dźwięku z nich nie jest powalająca, ale w sytuacji, gdy nie będziemy mieli możliwości podłączenia zewnętrznych głośników, mogą się one okazać bardzo pożyteczne.

Jaki monitor do 500 zł jest najlepszy?

Wybór najlepszego monitora do 500 zł to sprawa bardzo indywidualna i musimy uwzględnić własne preferencje oraz oczekiwania. Uniwersalny sprzęt powinien być oczywiście wytrzymały, bezawaryjny, możliwie lekki i zajmujący jak najmniej miejsca, a przy tym stabilny. Najlepiej, by cechował się wysokim kontrastem.

Największe wymagania mamy wobec dobrych monitorów do 500 zł dla graczy. Muszą być szybkie, cechować się wysoką częstotliwością odświeżania, najlepiej matową matrycą, by była jak najlepiej widoczna nawet w pełnym słońcu, a także panoramicznym obrazem.

Jeśli spędzamy przed komputerem dużo czasu, czy to służbowo, czy hobbystycznie, warto zainwestować w dobry monitor do 500 zł z redukcją migotania i filtrem światła niebieskiego. Zmniejszają one dolegliwości ze strony wzroku.

Najlepszy Monitor do 500 zł
Najlepszy Monitor do 500 zł

Gdzie kupić monitor do 500 zł?

Dobry monitor do 500 zł znajdziemy na półkach sklepów komputerowych oraz w sieci. Do producentów należą na przykład Philips, AOC, Samsung, Dell, ASUS, Acer, iiyama, HP i inni.

Jak wybrać dobry monitor z HDMI do 300 zł?

Monitor do 500 zł – opinie

Do jakich zastosowań Waszym zdaniem sprawdzi się tani monitor? Może jesteście w stanie polecić konkretny model, który u Was zdał egzamin, albo wręcz przeciwnie – odradzić coś, na czym się zawiedliście? Czekamy na Wasze opinie o monitorach do 500 zł.

Monitor do 500 zł / Ranking najlepszych

Kupując sprzęt komputerowy, możemy czuć się nieco zagubieni w gąszczu możliwości, jakie znajdziemy na rynku. By ułatwić Wam ostateczny wybór, przygotowaliśmy ranking najlepszych monitorów do 500 zł. Znajdziecie w nim konkretne modele, sprawdzone i chętnie wybierane przez innych użytkowników.


« || »2022