Marvel Unlimited jest świetną i relatywnie niedrogą opcją, by czytać komiksy Marvela w ogromnych ilościach, za pomocą paru stuknięć palcem w ekran tabletu. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat tej usługi.


1. Czym jest Marvel Unlimited?

Marvel Unlimited to usługa abonamentowa. Co miesiąc płacisz stałą sumę pieniędzy (acz można też opłacić rok z góry). W zamian dostajesz dostęp do ogromnej biblioteki komiksów Marvela – sięgającej od początków tego wydawnictwa, aż po całkiem aktualne publikacje. Komiksy możesz przeglądać za pomocą urządzenia mobilnego (z użyciem dedykowanej aplikacji) lub z poziomu strony marvel.com.


2. Ile to kosztuje?

Dokładnie $9,99 za miesiąc korzystania. W zależności od kursu dolara, będzie to koło 30-40 zł. Za ten miesiąc zapłaciłem dokładnie 39 złotych.

Można też wybrać opcję Annual z opłatą za cały rok ($69) oraz Annual Plus z garścią innych profitów (w tym np. figurką, zniżkami, etc) za $99.

2015-06-03-11.56.52


3. Jakie są ograniczenia?

Nie masz dostępu do wszystkich komiksów – niedostępne są te wydanie w ciągu ostatnich 6 miesięcy, licząc od aktualnie trwającego. Czyli jeśli mamy czerwiec, to ostatnimi komiksami dostępnymi w Marvel Unlimited będą te z grudnia. Oczywiście co miesiąc ta granica się przesuwa o pozycje z kolejnych 30 dni – za miesiąc pojawią się te ze stycznia i tak dalej. I tyle – reszta jest do Waszej dyspozycji, chyba, że Marvel po prostu jeszcze jakiejś pozycji nie przeniósł do archiwum cyfrowego – jest to jednak sukcesywnie uzupełniane. Mi się jeszcze nie zdarzyło, bym nie znalazł tego, czego szukałem.

Nie wiem czy muszę o tym wspominać, ale komiksy są dostępne wyłącznie w języku angielskim.

Poza tym, aplikacja potrzebuje stałego połączenia z internetem, bowiem pobiera komiksy na bieżąco z zasobów sieciowych – jest jednak opcja dodania 12 komiksów do biblioteki i czytania ich offline.

2015-06-03-11.45.30


4. Czego potrzebuję do korzystania z Marvel Unlimited?

Przede wszystkim tabletu – niekoniecznie najwyższej klasy, choć oczywiście im lepszy, tym przyjemniej będzie się czytało. Sam korzystam z iPada 4. generacji (a więc nienowego już sprzętu) i czyta się świetnie – tablet ma 10 cali, więc stronice mieszczą się w całości na ekranie, przy czym tekst w dymkach jest bardzo wyraźny. Do tego iPady mają bardzo ładnie odwzorowane kolory, więc komiksy w tym wydaniu podobają mi się najbardziej. Ale oczywiście nie jesteście tutaj zobowiązani by kupować taki sam sprzęt – dowolny odpowiednik będzie okej, dbajcie tylko o to, by był odpowiednio duży (im mniej cali, tym mniej wyraźny będzie tekst na ekranie, kiedy strona jest wyświetlana w całości).

Ale jeśli macie coś w mniejszym rozmiarze, np. iPada mini czy odpowiednik, jakiś phablet czy po prostu smartfona i chcecie czytać, to oczywiście też się da, choć naturalnie jest to mniej wygodne – istnieje jednak opcja czytania panelami, czyli tzw. Smart Panels, gdzie aplikacja sama przenosi Was od panelu do panelu – więc nie ma potrzeby by samemu powiększać czy pomniejszać otwarte strony, gdy te nie mieszczą na ekranie.

Możecie też czytać komiksy na komputerze – sam za tym nie przepadam, ale jeśli macie wygodne krzesło, żeby się na nim rozsiąść przed ekranem i czytać, to proszę bardzo. A jeśli macie monitor, który można obrócić do trybu portretowego, to już w ogóle wypas.

2015-06-03-11.45.46


5. Czego potrzebuję do rozpoczęcia subskrybowania Marvel Unlimited?

Potrzebujesz konta bankowego i karty debetowej lub przeznaczonej do płatności w internecie. Nie mam pojęcia czy każda karta zadziała – zakładam, że powinna, ale nie mam jak tego sprawdzić (podzielcie się więc informacją czy marvel.com akceptuje wasze karty). Sam korzystam z eKarty mBanku (to taka specjalnie wydawana karta, na którą można przelewać fundusze i dysponować nimi w ramach transakcji w sieci – jest to bezpieczniejsze niż podawanie danych debetówki) i ta zadziałała bez problemu, więc zakładam, że z innymi bankami (oraz innymi kartami, np. tymi zwykłymi, debetowymi, dodawanymi do rachunku) będzie podobnie. Przy rejestracji trzeba podać dane tej karty, w tym kod CSC, który lepiej uszykować sobie wcześniej. W przypadku karty debetowej trzy cyfry znajdziecie na odwrocie karty, natomiast w przypadku karty do płatności internetowych, pewnie macie tę informację gdzieś w systemie transakcyjnym, więc zalogujcie się do niego na stronie swojego banku i poszukajcie w opcjach karty.

Trzy istotne kwestie:
– kod pocztowy wpisujcie w formacie 00000, czyli bez myślnika, odstępu, etc.
– pamiętajcie by zaznaczyć opcję Monthly z listy po prawej stronie, żeby nie pobrało wam kasy za cały rok z góry
– upewnijcie się, czy nie macie zablokowanych na koncie transakcji internetowych – często domyślnie ustawione są limity albo są one zupełnie zablokowane. Musicie znaleźć te ustawienia w systemie transakcyjnym waszego banku i zmienić ich wartość (np. na 50 zł, jeśli nie planujecie innych sieciowych transakcji poza MU).

2015-06-03-11.50.45


6. Ile trwa subskrypcja?

Tyle ile chcesz – w każdej chwili możesz zrezygnować (za każdy miesiąc płaci się z góry, więc w kolejnym miesiącu po prostu subskrypcja się skończy).


7. Jak korzystać z samej aplikacji?

Hm, długo by tłumaczyć. Wiecie co? Pokażę to Wam na wideo, łącznie z szybkim przeglądem jak wygląda rejestracja (polecam odpalić na full screen):

Okej, mam nadzieję, że to rozjaśniło wam kwestię Marvel Unlimited. Teraz możecie brać się do testowania usługi. :) Jeśli macie jakieś pytanie – rzućcie je w komentarzach. Jeśli natomiast system nie akceptuje wam karty albo coś nie działa – piszcie wtedy albo do supportu waszego banku albo supportu Marvel Unlimited. Biorąc pod uwagę, że cała usługa ostatnio długo nie akceptowała polskich kart, a ostatnio zaczęła, zakładam, że faktycznie ktoś przy tym grzebał i Marvel albo zmienił wreszcie jakieś zasady, albo naprawił problem – także może pomogą i Wam.

Miłego czytania, dzięki za uwagę i jeśli znacie kogoś, kto szuka taniego sposobu na czytanie komiksów w oryginale, to podzielcie się z nim tym postem – z góry dzięki.

Łukasz Stelmach

Entuzjasta popkultury, beergeek, nałogowy czytelnik komiksów. Uwielbiam tworzyć treść w internecie i zarażać ludzi swoją pasją. Lubię mieć swoje zdanie.

Zobacz wszystkie posty
 • Gronekmaster

  Można PayPlaem płacić?

 • Dark_Archon

  Pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w tekście: Czy w bazie Marvel Unlimited nadal są gigantyczne braki? Na przykład cykle, którym brakuje kilku numerów po środku. Przerwałem subskrypcję ponad rok temu, bo strasznie frustrowało mnie, że chciałem poczytać jakąś serię, a po drodze napotykałem na dziury w bibliotece. Wówczas była też masa innych problemów – jak komiksy z pustymi chmurkami, ale zakładam, że to naprawili już dawno.

  • To na pewno mniejszy problem niz jakis czas temu, bo zawsze znacznie większa czesc dorzucanych do archiwum komiksow, to nie te aktualne, sprzed 6 miesięcy, ale te duzo starsze – także łatają to co tydzień i mi osobiscie od dawna nie zdarzyło sie, by nagle brakowało jakiegoś zeszytu w połowie serii (kiedys tak potrafiło byc np. z jednym jedynym zeszytem Inhumans – potem na szczęscie dorzucili).

   Z ciekawości sprawdziłem kilka losowych serii:
   Invincible Iron Man – jest całość
   New Avengers (Bendisa) – jest całość
   Guardians of the Galaxy (Abnetta i Lanninga) – jest całość
   Fantastic Four/FF (98-12) – jest całość
   Ultimates 1-3 – jest całość
   Uncanny X-Men Claremonta – jest calosc (ale pierwszy story arc jest osobno jako Giant Size X-Men)

   Wiec ostrożnie założę, ze przynajmniej te popularne serie sa skompletowane. Jesli juz, to winiłbym poprzestawiane zeszyty albo fakt, ze seria zmienia nazwę i nagle trzeba czytac cos innego, by potem wrócić z powrotem do poprzedniej serii (z FF tak jest choćby), jesli aktualnie sa jakies dziury.

   • Joachim Tumanowicz

    Ja w pierwszej kolejności szukałem rzeczy z imprintów i niestety się zawiodłem. Z Epic nie znalazłem nic. Z New Universe tylko siedem zeszytów Star Brand (czyli tylko te pisane przez Shootera i rysowane przez Romitę). Na szczęście w przypadku nowości luk nie stwierdziłem a i starsze rzeczy są regularnie uzupełniane (choć oczywiście same pewniaki czyli X-Men, Spider-Man, Daredevil. Liczę na to, że gdy tylko wypełnią luki we wszystkich popularnych archiwaliach wezmą się za jakieś hispteriady, jak Coyote albo Dreadstar.

  • ArecaS

   Wiele starszych serii nadal ma gigantyczne luki. Z rzeczy, które mnie interesowały, ciągle nie uzupełniono np. X-Factor vol. 1 czy New Mutants vol. 1. Natomiast ciągle coś dodają. Ostatnimi czasy widziałem w nowościach np. dużo Daredevila z runu Ann Nocenti dodawnego.

 • Maciek

  Można skorzystać w Polsce z opcji Annual Plus? z tego co pamiętam, jak zakładałem konto koło pół roku temu, opcja ta nie była dostępna dla PL.

 • Michał Stelmaszewski

  Czy jest odpowiednik w DC ?

 • ArecaS

  Ktoś zapomniał wspomnieć, że aplikacja oraz czytnik na stronie są tragiczne od strony technicznej. :P Sytuacja na szczęście odrobinę się poprawia z czasem, ale poziom Comixology to na pewno nie jest. Apka na Androidzie (choć słyszałem, że na iOS dużo lepiej wcale nie jest) często lubi się wysypać albo zgubić dane logowania. Z innych problemów: Smart Panels działają tragicznie i ucinają dymki, a komiksy są często źle otagowane (czyniąc koszmarem próby chronologicznego czytania dłuższych serii). Braki w bibliotece też są w sumie spore, ale dotyczą raczej rzeczy sprzed 2000 roku, więc wiele osób pewnie nawet ich nie odczuje.

  Co prawda wylałem wiadro pomyj, ale nie zmienia to faktu, że usługa jest świetna i stanowi de facto jedyny sposób by legalnie ogarnąć to uniwersum bez bankrutowania. Duże plusy za sam poradnik, bo na pewno wielu osobom się przyda. ;)

  • Fakt, aplikacja desktopowa ssie, ale jakos tam da sie czytać – chociaż jak dla mnie to jednak czytanie na monitorze troche mija sie z celem, wiec nie traktuję tego jako duża wadę. Mobilna appka poki co od instalacji wykrzaczyła sie raz, zobaczymy jak to bedzie w dalszej perspektywie.

   Co do braków, to z tego co widzę ostatnio dorzucają głownie komiksy z lat 90, wiec oby szybko uzupełnili te serie.

   Aha, jeszcze smart panele – one maja w sumie sens tylko w przypadku nowszych komiksów, niestety przy nieco starszych robione sa byle jak. Na szczęście nie trzeba z nich korzystać

 • Robert Jakub Rożen

  Przeglądarka pokazuje mi że zabezpieczenie na marvel.com są przestarzałe i prawdę mówiąc trochę mnie to martwi skoro mam podawać dane karty kredytowej

 • SophieL

  Albo jestem ślepa, albo nie wiem.
  Szukałam jak się dało. Pod Thor, pod Loki, pod Original Sin, ale za Chiny nie widzę w Marvel Unlimited Thor & Loki: The Tenth Relam.
  Na Atomie tego nie sprzedają tutaj nie ma, to gdzie jest?
  Taka sama śmieszna sytuacja zdarzyła się kiedy kupiłam pierwsze wydanie zbiorcze Secret Avengers (w wersji papierowej) i na końcu było dodatkowo Orginal Sin: Secret Avengers Infinite Comics. Wszystko fajnie, ale na dole piszą, że to zeszyty zrobione specjalnie pod cyfrową wersję komiksów i w aplikacji wyglądają jakoś fajnie i dla pełnego efektu powinno się tam czytać.
  No to ok, wchodzę, ale w Marvel Unlimited ni słychu ni widu.
  Sprawdziłam w aplikacji Marvel Comics (bo taka nazwa była podana w opisie) no i owszem były, ale znowu trzeba zapłacić 3 dolary za zeszyt. Majątek to to nie jest, no ale skoro zapłaciłam 4 dychy za Marvel Unlimited i 4 dychy za Secret Avengers (jak nie lepiej) to na prawdę mogliby dać mi jakiś kod czy cokolwiek.
  Już przy głupim S.H.I.E.L.D. dali gratisowo kod do wersji cyfrowej.
  I tak się zastanawiam. Czy to ja czegoś nie widzę, czy źle szukam (co jest bardzo prawdopodobne, ale jednak sporo popróbowałam), czy to zwyczajnie nie moja wina.

  • Thor & Loki jest, weź Browse – Comic Events – O – Original Sin i jest tam na liście wszystkie 5 zeszytów. :)

   O Orginal Sin: Secret Avengers Infinite Comics szczerze mówiąc nawet nie słyszałem, to pewnie jakiś ekskluziw dla Comixology czy coś

   • SophieL

    Aaaa, czyli tego nie ma na głównej liście…
    Dobra, kumam. Dzięki Bardzo :)

 • Michał Stelmaszewski

  Czy tylko ja mam problemy z kodem pocztowym? Nie wchodzi mi normalny kod ani żaden z możliwych…

 • lorddemo1

  Mam problem z rejestracją, nie wchodzi mój kod pocztowy (tak podaje go bez spacji, przecinków i innych przeszkadzajek), ponadto gdy w desperacji wstukałem 00000 również nic to nie dało, jakieś sugestie?

 • Zrezygnowałem ma razie z subskrypcji bo ostatnio ciężko z czasem. Czy będę mógł później na nowo dołączyć do MU czy będę musiał nowe konto założyć?

 • Eric McBet

  Kurcze, mam najzwyczajniejszą kartę płatniczą, przypisaną do konta w banku, no i niestety nie akceptuje

  • Dawid41

   i jak rozwiązałeś problem?

   • Eric McBet

    No właśnie go nie rozwiązałem. Niby na koncie włączone transakcje internetowe, ale karty przyjąć nijak nie chce

 • Dawid41

  nie przyjmuje mi karty debetowej, w banku powiedzieli mi ze strona nie przekazuje kodu csc