Marvel Unlimited jest świetną i relatywnie niedrogą opcją, by czytać komiksy Marvela w ogromnych ilościach, za pomocą paru stuknięć palcem w ekran tabletu. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat tej usługi.


1. Czym jest Marvel Unlimited?

Marvel Unlimited to usługa abonamentowa. Co miesiąc płacisz stałą sumę pieniędzy (acz można też opłacić rok z góry). W zamian dostajesz dostęp do ogromnej biblioteki komiksów Marvela – sięgającej od początków tego wydawnictwa, aż po całkiem aktualne publikacje. Komiksy możesz przeglądać za pomocą urządzenia mobilnego (z użyciem dedykowanej aplikacji) lub z poziomu strony marvel.com.


2. Ile to kosztuje?

Dokładnie $9,99 za miesiąc korzystania. W zależności od kursu dolara, będzie to koło 30-40 zł. Za ten miesiąc zapłaciłem dokładnie 39 złotych.

Można też wybrać opcję Annual z opłatą za cały rok ($69) oraz Annual Plus z garścią innych profitów (w tym np. figurką, zniżkami, etc) za $99.

2015-06-03-11.56.52


3. Jakie są ograniczenia?

Nie masz dostępu do wszystkich komiksów – niedostępne są te wydanie w ciągu ostatnich 6 miesięcy, licząc od aktualnie trwającego. Czyli jeśli mamy czerwiec, to ostatnimi komiksami dostępnymi w Marvel Unlimited będą te z grudnia. Oczywiście co miesiąc ta granica się przesuwa o pozycje z kolejnych 30 dni – za miesiąc pojawią się te ze stycznia i tak dalej. I tyle – reszta jest do Waszej dyspozycji, chyba, że Marvel po prostu jeszcze jakiejś pozycji nie przeniósł do archiwum cyfrowego – jest to jednak sukcesywnie uzupełniane. Mi się jeszcze nie zdarzyło, bym nie znalazł tego, czego szukałem.

Nie wiem czy muszę o tym wspominać, ale komiksy są dostępne wyłącznie w języku angielskim.

Poza tym, aplikacja potrzebuje stałego połączenia z internetem, bowiem pobiera komiksy na bieżąco z zasobów sieciowych – jest jednak opcja dodania 12 komiksów do biblioteki i czytania ich offline.

2015-06-03-11.45.30


4. Czego potrzebuję do korzystania z Marvel Unlimited?

Przede wszystkim tabletu – niekoniecznie najwyższej klasy, choć oczywiście im lepszy, tym przyjemniej będzie się czytało. Sam korzystam z iPada 4. generacji (a więc nienowego już sprzętu) i czyta się świetnie – tablet ma 10 cali, więc stronice mieszczą się w całości na ekranie, przy czym tekst w dymkach jest bardzo wyraźny. Do tego iPady mają bardzo ładnie odwzorowane kolory, więc komiksy w tym wydaniu podobają mi się najbardziej. Ale oczywiście nie jesteście tutaj zobowiązani by kupować taki sam sprzęt – dowolny odpowiednik będzie okej, dbajcie tylko o to, by był odpowiednio duży (im mniej cali, tym mniej wyraźny będzie tekst na ekranie, kiedy strona jest wyświetlana w całości).

Ale jeśli macie coś w mniejszym rozmiarze, np. iPada mini czy odpowiednik, jakiś phablet czy po prostu smartfona i chcecie czytać, to oczywiście też się da, choć naturalnie jest to mniej wygodne – istnieje jednak opcja czytania panelami, czyli tzw. Smart Panels, gdzie aplikacja sama przenosi Was od panelu do panelu – więc nie ma potrzeby by samemu powiększać czy pomniejszać otwarte strony, gdy te nie mieszczą na ekranie.

Możecie też czytać komiksy na komputerze – sam za tym nie przepadam, ale jeśli macie wygodne krzesło, żeby się na nim rozsiąść przed ekranem i czytać, to proszę bardzo. A jeśli macie monitor, który można obrócić do trybu portretowego, to już w ogóle wypas.

2015-06-03-11.45.46


5. Czego potrzebuję do rozpoczęcia subskrybowania Marvel Unlimited?

Potrzebujesz konta bankowego i karty debetowej lub przeznaczonej do płatności w internecie. Nie mam pojęcia czy każda karta zadziała – zakładam, że powinna, ale nie mam jak tego sprawdzić (podzielcie się więc informacją czy marvel.com akceptuje wasze karty). Sam korzystam z eKarty mBanku (to taka specjalnie wydawana karta, na którą można przelewać fundusze i dysponować nimi w ramach transakcji w sieci – jest to bezpieczniejsze niż podawanie danych debetówki) i ta zadziałała bez problemu, więc zakładam, że z innymi bankami (oraz innymi kartami, np. tymi zwykłymi, debetowymi, dodawanymi do rachunku) będzie podobnie. Przy rejestracji trzeba podać dane tej karty, w tym kod CSC, który lepiej uszykować sobie wcześniej. W przypadku karty debetowej trzy cyfry znajdziecie na odwrocie karty, natomiast w przypadku karty do płatności internetowych, pewnie macie tę informację gdzieś w systemie transakcyjnym, więc zalogujcie się do niego na stronie swojego banku i poszukajcie w opcjach karty.

Trzy istotne kwestie:
– kod pocztowy wpisujcie w formacie 00000, czyli bez myślnika, odstępu, etc.
– pamiętajcie by zaznaczyć opcję Monthly z listy po prawej stronie, żeby nie pobrało wam kasy za cały rok z góry
– upewnijcie się, czy nie macie zablokowanych na koncie transakcji internetowych – często domyślnie ustawione są limity albo są one zupełnie zablokowane. Musicie znaleźć te ustawienia w systemie transakcyjnym waszego banku i zmienić ich wartość (np. na 50 zł, jeśli nie planujecie innych sieciowych transakcji poza MU).

2015-06-03-11.50.45


6. Ile trwa subskrypcja?

Tyle ile chcesz – w każdej chwili możesz zrezygnować (za każdy miesiąc płaci się z góry, więc w kolejnym miesiącu po prostu subskrypcja się skończy).


7. Jak korzystać z samej aplikacji?

Hm, długo by tłumaczyć. Wiecie co? Pokażę to Wam na wideo, łącznie z szybkim przeglądem jak wygląda rejestracja (polecam odpalić na full screen):

Okej, mam nadzieję, że to rozjaśniło wam kwestię Marvel Unlimited. Teraz możecie brać się do testowania usługi. :) Jeśli macie jakieś pytanie – rzućcie je w komentarzach. Jeśli natomiast system nie akceptuje wam karty albo coś nie działa – piszcie wtedy albo do supportu waszego banku albo supportu Marvel Unlimited. Biorąc pod uwagę, że cała usługa ostatnio długo nie akceptowała polskich kart, a ostatnio zaczęła, zakładam, że faktycznie ktoś przy tym grzebał i Marvel albo zmienił wreszcie jakieś zasady, albo naprawił problem – także może pomogą i Wam.

Miłego czytania, dzięki za uwagę i jeśli znacie kogoś, kto szuka taniego sposobu na czytanie komiksów w oryginale, to podzielcie się z nim tym postem – z góry dzięki.