Jedną z tańszych i wygodniejszych opcji zakupu dóbr kultury (przede wszystkim komiksów czy filmów, choć oczywiście nie tylko) jest poczciwy Amazon (brytyjski, czyli co.uk). A nawet nie tyle sam sklep, co korzystający z tej platformy zewnętrzni sprzedawcy.

Z racji tego, że średnio raz na tydzień widuję na swoim Ask.fm rozmaite pytania o to jak działa kupowanie na Amazonie, co jest potrzebne, czy to bezpieczne i tak dalej, postanowiłem przygotować krótką instrukcję, by ci z Was, którzy są zainteresowani kupowaniem filmów czy komiksów w tym brytyjskim sklepie, mieli wgląd w ten proces i wiedzieli czego się spodziewać.

amazon1-copy

Nie jest to bynajmniej żadna wiedza tajemna, ani nic skomplikowanego – ale dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał z tematem nic wspólnego, takie wprowadzenie może się okazać przydatne, szczególnie, że z tego co pamiętam, w sumie sam dopiero po jakimś czasie odkryłem, że poza towarami nabywanymi bezpośrednio od Amazonu, znaleźć tam można masę ofert od innych sprzedawców, nierzadko oferujących swój tower o wiele taniej.

Załóżmy zatem, że szukasz jakiegoś filmu, komiksu czy czegokolwiek innego, czego nie możesz dostać w Polsce w ludzkiej cenie (choć moim zdaniem to właśnie komiksy i filmy da radę wyhaczyć o wiele taniej niż na Allegro czy w polskich sklepach). Możesz poszukać danej rzeczy na „głównym” Amazonie – i biorąc pod uwagę, jak szeroki asortyment ma ten sklep, pewnie spokojnie znajdziesz swój produkt bez problemu. Problem w tym, że z cenami tutaj bywa różnie, czasem bywają naprawdę wysokie – a nawet jeśli sama cena jest znośna, to dochodzi do niej jeszcze koszt wysyłki – w przypadku filmów 3 funty, w przypadku komiksów 4 funty i tak dalej. Na szczęście owy koszt jest raczej stały, nieznacznie rośnie w przypadku większej ilości przedmiotów w paczce.

Dużo niższe ceny (choć nie zawsze, nie ma tutaj reguły) znajdziecie jednak w ofertach zewnętrznych sprzedawców – te są dostępne np. po kliknięciu w linki New i Used pod ceną na stronie danego produktu. Więcej o tym, jak to wygląda dowiecie się z materiału wideo poniżej, natomiast trzeba tutaj uważać na jedną rzecz – w przypadku kupowania towarów od zewnętrznych sprzedawców, koszt przesyłki jest doliczany osobno do każdego zmawianego przedmiotu (każdy jest też osobno pakowany) – wygląda to zatem w praktyce zupełnie inaczej niż normalna wysyłka z Amazonu.

web-amazon-getty

Jeśli np. zamówicie górę komiksów bezpośrednio z Amazonu, to przyjdzie do Was pudło z zakupami, przytachane przez kuriera, po jakichś 3-4 dniach od złożenia zamówienia i koszt przesyłki będzie stały. Jeśli tę samą górę komiksów zamówicie od któregoś z zewnętrznych sprzedawców w systemie Amazonu, to zapłacicie osobno za wysyłkę każdego z nich (koło 4 funtów za komiks, koło 2 funtów za film), do tego każdy komiks przyjdzie w osobnej kopercie, zwykłym poleconym.

Cały pic polega na tym, by wyszukiwać takie okazje, by mimo tego z pozoru niekorzystnego dla klienta systemu, i tak opłacało się to bardziej niż zwykłe zakupy na Amazonie czy gdzie indziej. A nie tylko się tak w istocie da, ale zazwyczaj tak to wygląda w moim przypadku – z racji tego, że takie zoverstocks (używane filmy) czy Book Despository (nowe komiksy) oferują swój towar za grosze, to często nawet kiedy doliczymy wysyłkę, i tak wychodzimy na swoje. Dlatego musicie przed każdym zakupem po prostu porównać sobie i policzyć czy w danej sytuacji bardziej Wam się opłaca kupować od Amazonu, czy od innych sprzedawców, ale przez Amazon.

W zasadzie sam Amazon liczy to za was – moim ulubionym ficzerem jest bowiem okienko z podsumowaniem transakcji, gdzie przed przyklepaniem zakupu, możemy sobie zerknąć, ile wyniosą nas wybrane przedmioty oraz ile wyniesie koszt wysyłki, a do tego jeszcze obliczy nam wartość w polskich złotych wg obecnego kursu. Amazon powinien też sam zadbać o to, by sprawdzić czy przedmioty, które wybraliście w ogóle zostaną wysłane do Polski, bowiem niektórzy sprzedawcy nie zgadzają się na wysyłanie towaru poza granice Wielkiej Brytanii.

o-AMAZON-BOX-facebook

Czy to bezpieczne? Jasne, opiekuje się tym Amazon, czyli sklep słynący z dobrych stosunków z klientami. Choć będąc szczerym, mam co prawda doświadczenia z samym Amazonem (i jakość obsługi stała na wysokim poziomie), tak niestety nie miałem jeszcze okazji kontaktować się z którymś ze sklepów, z których kupowałem coś przez Amazon – choć może to i dobrze, bo najzwyczajniej w świecie po prostu nie miałem żadnych problemów.

Jedyna rzecz, której potrzebujecie by robić zakupy to karta – kredytowa, debetowa lub do płatności elektronicznych. Amazon nie akceptuje żadnego PayPala, Google Wallet ani nic w tym stylu – tylko karta. W moim przypadku działa zarówno zwykła debetówka dodawana do konta osobistego, jak i karta do płatności w sieci wydana przez mój bank. Wystarczy podać swoje dane z karty po zarejestrowaniu swojego konta i od tej pory kwestia płatności jest z głowy. ;)

I to tyle z rzeczy, od których chciałbym zacząć – resztę znajdziecie w materiale wideo, który mam nadzieję, że czytelnie pokazuje jak wygląda ten cały proces, gdzie czego szukać i tak dalej.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, zadajcie je w komentarzach. Miłych zakupów! :)