Aktualnie wychodzących x-menowych serii jest całkiem sporo, a co gorsza – większość nazywa się podobnie, a część dzieli ze sobą bohaterów, więc niełatwo było się tutaj połapać. Do teraz. :)

Właśnie kończę montować materiał na kanał o tym, gdzie zacząć czytać komiksy z X-Men – i o ile obędzie się bez technicznych problemów, powinien ukazać się jutro (choć nie obiecuję na 100%, tak na wszelki wypadek).

Oczywiście nie dałbym rady zmieścić w 20 minutach absolutnie wszystkiego, o czym warto wiedzieć, a nie chciałem też przesadzać z długością tego filmiku. Dlatego skorzystam z tego, ze mam teraz bloga, gdzie będę mógł publikować takie właśnie różnego rodzaju uzupełnienia do materiałów na kanale.

1

I dzisiaj jeden z takich właśnie suplementów – zwięzła lista serii z X-Men, jakie aktualnie regularnie wychodzą w ramach Marvel Now (i All-New Marvel Now) – wraz z moim krótkim komentarzem. Zakładam, że znajdą się osoby, które lubią być na bieżąco, wiec mam nadzieję, że ta notka pozwoli się Wam nie zgubić w tym zalewie tytułów.

Na razie pomijam tytuły solowe (Magneto, Nightcrawler, Cyclops, Wolverine. etc. – o nich przy innej okazji, jeszcze nie wszystko przeczytałem).


allnew

All-New X-Men

Zacznijmy od serii aktualnie najważniejszej i tej “flagowej”, choć to oczywiście dyskusyjne miano. W każdym razie All-New X-Men zaczęto wydawać w listopadzie 2012 roku i od tamtej pory trzyma wysoki, równy poziom. Duża w tym zasługa Briana Michaela Bendisa i jego lekkiego pióra, przyjemnej oprawy graficznej Stuarta Immonena (okazjonalnie Brandona Petersona), no i oczywiście ryzykownego pomysłu, by do aktualnie biegnącej linii czasowej sprowadzić klasycznych X-Men rodem z pierwszych numerów Stana Lee i Jacka Kirby’ego, by ci wybili głupoty z głowy Cyclopsowi, który aktualnie jest kimś w rodzaju mutanciego rewolucjonisty. Seria jest pełna zwrotów akcji, z udziałem całej plejady bohaterów Marvela, masą humoru i przede wszystkim ciekawych interakcji między młodymi, pełnymi ideałów X-Menami a ich starszymi odpowiednikami, którzy widzieli już niejedno.


uncanny

Uncanny X-Men

Ta seria podejmuje temat po Avengers vs X-Men: Consequences, jednak startuje ciut później niż All-New (bo w lutym 2013). Również jest pisana przez Bendisa, ale jego znów bardzo dobra robota ilustrowana jest tym razem przez znacznie bardziej charakterystycznych i oryginalnych artystów – Chrisa Bachalo i Frazera Irvinga (a od mniej-więcej teraz, obowiązki te pełnić będzie Chris Anka). Tutaj z kolei skupiamy się na teamie Cyclopsa i pozostałych mutantów o statusie persona non grata – (co jest efektem wydarzeń z Avengers vs X-Men). Nasza ekipa wyrzutków postanawia założyć swoją szkołę dla nowych mutantów i rozpoczyna rekrutację, co rusz spinając się a to z pozostałymi X-Men, a to z Avengers, a to z S.H.I.E.L.D. To raczej dość standardowe historie w tym względzie, ze nie dzieje się tu nic, do czego inne komiksy z X-Men by Was nie przyzwyczaiły, ale Bendis jakoś potrafi to wszystko przedstawić w naprawdę wciągający sposób, urozmaicić paroma ciekawymi zwrotami akcji (np. o tym, po czyjej stronie tak naprawdę jest Magneto?), no i bardzo polubiłem nowych mutantów.


wolverine

Wolverine and the X-Men

Poprzedni run (zresztą bardzo, bardzo udany) tej serii, autorstwa Jamesa Aarona, zakończył się w lutym tego roku – i tytuł natychmiast został reaktywowany pod wodzą Jasona Latoura (i wsparciem graficznym Ramona Pereza) w ramach All-New Marvel Now. Vol. 1 Wolverine and the X-Men skupiał się na przygodach uczniów szkoły prowadzonej przez Logana i Kitty Pride (którą potem zastąpiła Storm), natomiast aktualny kontynuuje ten wątek – jednak skupia się na trzech konkretnych młodych mutantach: Quentinie Quire, będącym tutaj już absolwentem szkoły, czującym ogromną presję wobec tego, że w przyszłości ma stać się hostem dla Phoenix i opanować tę moc, Evanie Sabahnur, który… cóż, jest klonem Apocalypse i Idie Okonkwo, pełniącej w sumie rolę łącznika czytelnika z tą dwójką, no bo jej jeszcze nikt nie powiedział, że w przyszłości zniszczy świat ani nic w tym stylu. W każdym razie wszystko kręci się wokół przyszłości Quentina i Evana, w międzyczasie Storm próbuje dalej prowadzić szkołę, a Wolverine zmaga się z utratą swojego healing factor. Szkoda, że na razie (wyszło do tej pory 5 numerów) niewiele z tego wynika. Ale liczę, że jeszcze się rozkręci.


x-men

X-Men

Do tego tytułu, zapoczątkowanego w maju 2013 przez Briana Wooda, podchodziłem nieufnie – myślałem, że to taka usilna próba podlizania się damskiej części komiksowego rynku, w końcu w skupiamy się tutaj na losach grupy złożonej z samych tylko żeńskich członków X-Men, m.in. Storm, Rachel Grey, Psylocke, Jubilee, i tak dalej. Kolejny raz mój wewnętrzny sceptyk mnie zawiódł, bo serię czyta się całkiem przyjemnie i to niezależnie od tego, jakiej jesteście płci. Fakt, że skupiamy się na paniach, nadaje tutaj zupełnie inną dynamikę w relacjach między bohaterkami – a że wszystkie mają charakterek, to widać rozmaite niesnaski albo sympatie miedzy nimi (ale nie wynikają one z byle czego, no i nie są zamiatane pod dywan), plus, omijają nas ewentualne wątki romansowe (no, może nie do końca), co jest fajną odmianą, bo wszędzie indziej ich pełno. Co więcej, pojawiają się tu i odgrywają istotną rolę, ważne postacie dla fanów X-Men: Sublime, Lady Deathstrike, Selene, a nawet Madelyne Pryor. Do tego Jubilee (teraz jest wampirem, tak btw) ma adoptowane dziecko i jest to najfajniejszy wątek z nich wszystkich. Aktualnie za ten tytuł zabrał się Marc Guggenheim i trzymam kciuki, że poziom nie spadnie.


amazing

Amazing X-Men

Ta seria, pisana póki co przez Jasona Aarona, krótko Kathryn Immonen, aktualnie duet Chris Yost & Craig Kyle, a ilustrowana przez Eda McGuinnessa, wystartowała w maju 2014 i zastąpiła na rynku Astonishing X-Men. Podobnie jak każdy inna tytuł z X-Men, i ten skupia się na konkretnej ekipie – mianowicie doroślejszej części szkoły Wolverine’a, czyli m.in. oczywiście Loganie, Icemanie, Rachel Grey, Firestar, Northstar… czy Nightcrawlerze. Jemu w zasadzie jest poświęcony (bardzo dobry i naprawdę szalony) story arc trwający pierwsze siedem numerów. Na razie czyta mi się to bardzo przyjemnie i na pewno będę kontynuował. Powiedziałbym, że to dość bezpieczny wybór dla nowych fanów, problem z tym, że pierwszy arc jest mocno powiązany z poprzednimi wydarzeniami, potem jest jednozeszytowa historyjka ze Spider-Manem, a potem początek story arcu z zarazą Wendingo, więc po namyśle, na razie polecam raczej poprzednie tytuły. Amazing X-Men jest po prostu dobrym uzupełnieniem dla pozostałych.


x-force

X-Force

Z X-Force niedawno trudno się było połapać co i jak – na rynku bowiem była seria Uncanny X-Force, potem została restartowana w nieco luźniejszej formie (w składzie byli np. Puck i Spiral), a w międzyczasie pojawiło się też Cable and the X-Force. Ktoś chyba w końcu uznał, że wypadałoby tu jednak trochę posprzątać i w lutym 2014 wydano… X-Force w ramach All-New Marvel Now, pisane przez Simona Spurriera i ilustrowane przez Rock-He Kima. Ekipa tym razem składa się z Cable’a, Marrow, Psylocke i Fantomexa. I muszę powiedzieć, że obie poprzednie serie jakoś podobały mi się bardziej, obie miały też ciekawsze moim zdaniem ekipy i bardziej przyjemną dla oka oprawę graficzną (kadry wyglądają jak malowane pędzlem, co niespecjalnie nadaje się do portretowania dynamicznych scen akcji). Tym niemniej, to w porównaniu do poprzedniczek, bardzo klasyczne wydanie X-Force, oferujące masę akcji, trochę humoru, ale póki co niewiele poza tym. Prędzej czy później Spurrier będzie musiał zatrząść tym zespołem, więc z ciekawości będę czytał dalej.


x-factor

All-New X-Factor

Na koniec najmniej chyba rozpoznawalny tytuł, ale przy okazji jeden z najciekawszych. All-New X-Factor wystartował w styczniu 2014 roku w ramach All-New Marvel Now pod wodzą x-factorowego weterana Petera Davida, z charakterystycznymi ilustracjami Carmine Di Giandomenico, jako kontynuacja poprzedniej serii z tą ekipą (X-Factor vol. 3). Tutaj z kolei obserwujemy zadania, jakich podejmuje się grupa X-Factor, z Polaris na czele, a Gambitem, Quicksilverem, Warlockiem, Danger i Sypherem w składzie. Co ciekawe, to wcielenie X-Factor działa na usługach prywatnej firmy, Serval Industries, i to właśnie ta ona zebrała te wszystkie indywidua do kupy. Dlatego też interesująco wypadają interakcje miedzy postaciami, które przecież nie znalazły się tu tylko z poczucia misji czy dla idei. Co więcej, bohaterowie są naprawdę doskonale nakreśleni, a szczególnie Quicksilver, którego arogancję, niecierpliwość i pewność siebie oddano wprost idealnie. Tak czy inaczej, dla fanów X-Men jest to interesująca pozycja, wyróżniająca się na tle pozostałych.


4

I to tyle jeśli chodzi o aktualnie wychodzące serie z grupami mutantów – natomiast co do tytułów solowych oraz takich, gdzie mutanci się pojawiają jako część innych ekip, zajmiemy się nimi innym razem. Póki co, mam nadzieję, że ta lista pomoże wam wybrać coś dla siebie. Do zobaczenia na filmiku :)

Grafiki oczywiście autorstwa Skottiego Younga.