Dostaliśmy już dwa trailery nadchodzącej kontynuacji Avengers, a w sieci oczywiście zaroiło się od nowych domysłów i spekulacji. Ja też mam parę teorii, a raczej rzeczy, które chciałbym zobaczyć, a które wydają mi się relatywnie prawdopodobne.


Naturalnie, jest szansa, że gdzieś czegoś nie zauważyłem albo się czegoś nie domyśliłem, ewentualnie macie lepszą teorię odnoszącą się do tych pociętych scenek, jakie widzimy w opublikowanych przez Marvel materiałach. Bo w sumie prawda jest taka, że dalej nie wiemy na sto procent tak naprawdę nic, jeśli chodzi o fabułę i niewiele odnośnie nowych postaci – co w sumie jest zaletą (zawsze to lepsze niż wyjawienie od razu całej fabuły w trailerze), ale z drugiej strony, chyba jednak wolałbym wiedzieć ciut więcej, czego się można spodziewać.

[tabs]

[tab title=”Trailer #2″][/tab]
[tab title=”Trailer #1″][/tab]

[/tabs]

No ale pewnie dopiero ostatni trailer zdradzi coś więcej w tej materii. Pozostaje nam zatem cierpliwie czekać (do maja i premiery filmu zleci błyskawicznie, zobaczycie), no i oczywiście dalej bawić się w spekulacje. Co też niniejszym czynię.

Zakładam, że oglądaliście pozostałe filmy z MCU, jeśli zabieracie się za ten tekst.

Tony Stark rzuca robotę, ale jednak nie

W jednej z ostatnich scen Iron Mana 3, Tony Stark niszczy (bardzo efektownie) wszystkie swoje zbroje i wydaje się, że kończy, przynajmniej tymczasowo, z superherosowaniem. Zakładam przy tym, iż temat traumy po Avengers i odkryciu w dramatyczny sposób, że istnieje zagrożenie dla Ziemi ze strony bogów, kosmitów czy wielkich zielonych potworów, nie został wyrzucony przez okno. Z kolei w trailerze wielokrotnie widzimy roboty w patriotycznych czerwono-biało-niebieskich barwach i z prominentnym logo Avengers na piersi.

16

Wiemy więc z oficjalnego streszczenia, że Tony wynalazł lepszy sposób na chronienie Ziemian przez zagrożeniami – wspierającą Avengers (Caps ma to samo logo na swoim nowym kostiumie) policję złożoną z latających, uzbrojonych robotów. A wszystkim zarządzać ma rozwinięta sztuczna inteligencja nad którą Stark pracował z Bannerem – czyli Ultron, który w końcu się zbuntuje i podbije Ziemię.

5

W trailerze widzimy jednak Starka w swojej zbroi – zarówno w wydaniu defaultowym, jak i w wersji Hulkbuster. Chyba, że to wcale nie Stark, a Ultron kierujący zbroją? Choć nie wydaje mi się – możemy się raczej spodziewać, że Stark widząc co najlepszego narobił, w końcu z powrotem stanie się Iron Manem.


Wakanda!

Z tego co wiemy, Ultron w filmie będzie parę razy modyfikował (upgrade’ował) swoje cybernetyczne ciało. Widzimy go w trailerze zarówno w formie tego przerażającego cyber-zombie, jak i w pełni rozwiniętym wydaniu, przypominającym człowieka nieco bardziej (na myśl od razu przychodzi mi Grevious ze Star Wars). Z czego Ultron miałby zatem zbudować sobie ostateczną wersję swojej fizycznej powłoki? Ano oczywiście z vibranium – w końcu nie ma bardziej wytrzymałego metalu w tym świecie. A gdzie wydobywa się wspomniany metal? W Wakandzie!

7

Wakanda to niesamowicie zaawansowane technologicznie afrykańskie państwo rządzone przez T’Challę, czyli protagonistę zapowiedzianego już filmu Black Panther (tzn. w komiksach było rządzone – filmy pewnie też pójdą w tym kierunku). Wiele wskazuje na to, że nawet jeśli nie poznamy filmowego T’Challi już w tym filmie, to jest szansa, że odwiedzimy Wakandę, bo raz, że jedną z lokacji gdzie kręcono film, jest Republika Południowej Afryki, która może z powodzeniem imitować to komiksowe państwo, a dwa, że ten wątek z vibranium wydaje się naprawdę prawdopodobny. Jest bowiem jeszcze jedna (prominentna) scena w trailerze, która na to wskazuje – złamana tarcza Kapitana Ameryki. Tarcza również jest z vibranium, wiec, by ją odtworzyć, będzie potrzebna, ponownie, wyprawa do Wakandy.

6

Co więcej, w obu trailerach pojawia się Andy Serkis jako Ulysses Klaw, nemesis T’Challi.


Ogromna rola Scarlet Witch w filmie

…albo Wandy Maximoff, bo pewnie nie usłyszymy jej komiksowego pseudonimu w filmie. Ale nie widzę powodu by z tego miana rezygnować – i tak wiadomo, o kim mówimy.

W każdym razie, jeśli już Ultron sobie zorganizuje zbroję z vibranium (a zorganizuje, na co wskazuje to krótkie ujęcie z wytapianiem metalu w trailerze), to zasadniczo będzie nie do pokonania dla naszych Avengers, bo ani uderzenie Mjöllnirem, ani cios w nos od Hulka nie zrobi na nim wrażenia (vibranium pochłania energię kinetyczną). I już nawet nie mówię o tym, że jako sztuczna inteligencja, Ultron będzie mógł zawsze przenieść się do innego robotycznego ciała. W każdym razie chyba właśnie tego dotyczą słowa Clinta Bartona, które padają w drugim trailerze, że świat będzie potrzebował kogoś silniejszego, niż ktokolwiek ze znanych nam bohaterów.

10

Kimś takim jest oczywiście Wanda, której mocy w wydaniu filmowym wciąż do końca nam nie wyjaśniono. Wiemy tyle, że może rzucać jakimiś kulkami czerwonej energii. W którejś ze scen widzimy też Hulka z czerwonym oczami – czyżby znajdował się pod wpływem czasów Wandy i obrócił się przeciwko bohaterom? Co istotne, Scarlet Witch razem ze swoim bratem (Pietro Maximoff – Quicksilver) zaczną film jako sojusznicy Ultrona, a wcześniej jako ofiary eksperymentów uwięzieni przez barona von Struckera (btw, w napisach po Kapitanie 2 widzimy, że Baron jest w posiadaniu mind gemu ukrytego w lasce Lokiego – czyżby w ten sposób skłonił bliźniaków do współpracy?). Czemu jednak ta dwójka będzie po stronie Ultrona, tego nie wiemy – widzimy ich natomiast w jednej ze scen (flashbacku?) podczas jakiegoś protestu, więc może to jakaś wskazówka.

1

W każdym razie jeśli ktoś będzie mógł pokonać Ultrona, to właśnie Wanda z jej magicznymi, nie do końca zbadanymi mocami. A że w drodze mamy Doctora Strange’a, to już nie trzeba udawać, że magia w tym uniwersum nie istnieje (pomijając oczywiście boskie umiejętności np. Lokiego). Dlatego też pewnie ważnym wątkiem filmu będzie próba przekonania rodzeństwa, by przeszli na stronę naszych bohaterów


Jeśli chodzi o pozostałe rzeczy…

9

Pewnie poznamy trochę więcej faktów odnośnie przeszłości bohaterów. Pierwszy trailer pokazuje retrospekcję ze Stevem Rogersem w latach 40. (w obsadzie jest też Hayley Atwell, czyli Peggy Carter), oba natomiast pokazują sceny z przeszłości Natashy Romanoff, czyli Black Widow. Widzimy lekcję baletu w pierwszym trailerze i dziwną scenę z kobiecą dłonią w drugim.

Niestety, wciąż nie wiemy nic o Vision. Jestem ciekaw czy faktycznie będzie J.A.R.V.I.S.-em w fizycznym ciele, biorąc pod uwagę, że w tę postać wciela się Paul Bettany (czyli głos J.A.R.V.I.S.-a).

15

Bohaterowie staną naprzeciwko siebie. Plotkuje się od jakiegoś czasu, że film zostawi Avengers rozbitych i skłóconych. W trailerach mamy wiele scen pokazujących, że między bohaterami nie będzie się układać zbyt dobrze – jest scenka gdzie wszyscy siedzą ze spuszczonymi głowami nie patrząc na siebie albo gdy Thor łapie Starka za gardło.

Film był kręcony w wielu różnych lokacjach i trailer również potwierdza, że akcja Age of Ultron dziać się będzie nie tylko w Nowym Jorku – walka z Ultronem rozegra się globalnie. Odwiedzimy m.in. Koreę Południową, Włochy, Republikę Południowej Afryki (Wakandę?) czy Bangladesz.


I to chyba tyle na razie – jeśli macie swoje teorie, dokopaliście się do jakichś analiz albo przecieków, dajcie znać w komentarzach. Let the hype begin!